Nedir bu #Y2K?

Eminim birçoğunuz geçerken “Y2K” terimini duymuşsunuzdur! Ancak bunun moda dünyasında ne anlama geldiğinden tam olarak emin olamayabilirsiniz. Y2K modası hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve neden radarınızda olması gereken bir trend olduğunu açıklıyoruz!


Her birkaç yılda bir, moda trendleri on yıl öncesine dönüp, o dönemde sevdiğimiz bazı eşyaların mağazalarda, sokak kıyafetlerinde ve popüler modada yeniden canlandığı bir hal alıyor. Söz konusu “Y2K moda trendi ” ise – 90’ların sonlarından ve 2000 yılından itibaren giyim ve estetik trendlerin yeniden ortaya çıkması olarak adlandırılabilir. İnsanlar genellikle adındaki 2K yani “2000” anlamına gelen ikili nedeniyle Y2K modasının 2000-2010 yıllarının trendleri ifade ettiğini düşünüyorlar. Kısmen böyle olsa da, Y2K terimi bundan farklı durumlara da çağrışım yapıyor. Y2K’nın estetik anlayışı, insanların teknolojinin yükselişe geçtiği bir dönemde, hem korktukları hem de sevinçle bekledikleri 1990’ların son yıllarında ortaya çıktı. Birçoğu için, 2000 yılı tamamen yeni bir dönemin başlangıcı, bir refah zamanı ve hatta bazıları için dünyanın sonu anlamına bile geliyordu. Tam da bu tutum nedeniyle, lüks ve tasarımcı parçaların tüketimine yönelen insanlar fütüristik parçaların peşinden koşmaya başladı. Budönemin giyim anlayışı, sokak modasına uygun,  teknoloji ile bütünleşen daha esnek ve rahat, marka logoları ve gömlek, elbise ağırlıklı parçalardan oluşan bir hal aldı.

 

Moda trendlerinin döngüsel doğası gereği geçmiş trendlerden her zaman günümüz trendlerinde tekrar ortaya çıktığını belirtmiştik. İşte Y2K da aynı bu şekilde, trendlerin döngüselliğiyle tekrar hayatımıza girdi!  70’lerden 80’lere ve 90’lara kadar, pek çok sokak stili ve podyum trendleri bugünkü  görünümlerimiz için hepimize ilham kaynağı oldu. Şimdi ise Y2K ile 90’ların sonunda ve 2000’lerin başlarındaki moda trendlerine geri dönüş zamanı! 90’ların yeniliği tutkuyla bekleyen ve zaman zaman sıkıntı dolu geçen günlerindeki gibi, şimdi içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde de, o dönemlerle ortak hissin bizleri nostaljiye, geriye dönmeye ittiğini söyleyebiliriz. Hem de Y2K trendinin renkli dünyası, tasarımcı parçaları ve farklılığıyla hayatlarımızı renklendirmenin bir yolunu bulmuşuzdur belki de… Her ne sebeple olursa olsun, Y2K trendini kucaklamaya ve ona uyum sağlamaya hazırız!