Tüvit Ceket Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ders 101: Nedir bu tüvit ceket?

 

Elastik, gözenekli, yünden üretilen ve son zamanlarda vitrinlerde sıklıkla karşımıza çıkan kırçıllı desene sahip ceketlerin tamamına “tüvit ceket deniyor. İsmini kumaş modelinden alan bu ceketler  şüphesiz çoğu kişi için Chanel markasının imza parçalarından biri olsa da bugün pek çok farklı marka kendi yorumlarıyla vitrinlerinde bu ceketlere yer veriyor.

 

 

Genellikle yakasız ve daha kısa tasarımlarla karşımıza çıkan tüvit ceket modelleri son iki yıldır dizin biraz üstünde biten uzun versiyonlarıyla da sokak modasına karşımıza çıkıyor. Farklı formlarda yorumlanan tüvit ceketler sezonuna göre kısa , uzun , yakalı, yakasız , düğmeli , fermuarlı, kırçıllı ya da düz tasarımlarla alıcının beğenisine sunuluyor. Bu kadar farklı formlara girebilen tüvit ceketler bu özellikleri sayesinde bir jean ile kombinlenip gündüzleri bize eşlik ederken akşamları da elbiselerle kusursuz bir şıklık yakalatabiliyorlar. 

 Hem gündüz hem gece, hem baharda hem kış da pek çok farklı yorumla kullanılabilen tüvit ceket modellerini, tek parçada şıklık yakalamadaki kritik rolü nedeniyle oldukça beğeniyoruz.

Tam Sana Göre Olan Modeli Bulana Kadar; Denemekten Vazgeçme!

Yumuşak ve esnek kumaş dokusuna sahip olan tüvit ceketler bedenle bir bütün olduğu için yanlış ceket seçimi tüm şık olma olasılığını mahvedebilir. İşte doğru bir tüvit ceket için minik ipuçları:

  1. Ceketin omuz duruşundan emin ol. İster vatkalı ister vatkasız olsun ceketin omuz dikişi ile senin omuz bitişin üst üste gelmeli.
  2. Omuz ve kollarını rahatlıkla hareket ettirdiğinden emin olman gerekiyor. Dar modellerde sırt ve kol bölgesi gerilerek ortaya kötü bir görüntü çıkmasına neden olabilir.
  3. Beden konusunda ceketin gövde kısmına da dikkat etmelisin. Önünü kapatmadan kullansan bile bedenin için dar veya bol olan ceketler kötü bir görünüm oluşturur. Bu sorunla karşılaşmamak için ceket alırken ön kısmını kapatarak potluk oluşup oluşmadığını kontrol etmende fayda var.
  4. 4.Modeller arasından vücut tipine en uygun olanları tercih etmelisin. Örneğin, basen bölgen vücudunun üst kısmına göre biraz daha belirginse ve bunu saklamak istiyorsan uzun blazer ceketler tam sana göre. Ayrıca vatkalı blazer ceketlerle vücudunu dengeleyebilir ve hoş bir görünüm elde edebilirsin. Belim çok ince değil diyorsan kısa ve bel kısmı oturan tüvit ceket modellerini tercih edebilirsin. Yüzücü tipi bir vücudun varsa yani omuzların vücudunun altı kısmına göre daha genişse vatkalı tasarımlara hiçbir zaman ihtiyacın yok.
Tüvit Kumaşla Gelen Rahatlık

Düz kesim, bisiklet yaka ve kısa tüvit ceketler esnek kumaş yapıları ile hem kotlarla hem de eteklerle kullanabileceğin en rahat parçalar arasında yer alıyor. Kısa ceketler kural olarak daha klasik bir görünüm sunsa da tüvitin esnek dokusu bu kuralı da bir nebze olsun esnetiyor. Mavi bir kot pantolon ve beyaz askılı tişörtünü pembe, gri ya da mavi gibi dilediğin renk tüvit ceketle kombinleyebilirsin. Altına ister beyaz bir sneaker ister uygun bir topuklu ayakkabı giyerek görünümünü tamamlayabilirsin. Modern ve farklı bir görünüm için kısa tüvit ceketini dantel detaylı elbiseler ve uzun bluzlarla da giyebilirsin.

 

Yırtık kot ve beyaz gömlek kombinasyonu, canlı renkte süet bir topuklu ayakkabı, payetli küçük bir el çantası ve gri tonlarında tüvit ceketle bambaşka bir havaya bürünebilir. İstersen tüvit ceketinin kolunu gömleğinin manşet kısmıyla birlikte kıvırarak tarzına vurgu yapabilirsin. Tüvit ceketlerin etekler için de pratik tamamlayıcı olduğunu söylemiştik. Güzel bir ilkbahar akşamında sarı mini etek, pudra renk bir bluz ve pudra tonlarında bir ceketle romantik bir kombin oluşturabilirsin.

İddialı kombinler için uzun ceketlerle kısa şortları bir araya getirebilirsin. Uzun blazer ceketler kısa kot şortlarınla stilini öne çıkaran parçalar oluyor. Daha şık bir görünüm için kot yerine siyah kumaş şort tercih edebilirsin. Tüvit ceketler rahatlığı, yumuşak ve göz alıcı dokusu ile favori giysilerin arasına girmeye aday. Her zevke hitap eden modeller seni bekliyor.

Kendine en uygun tüvit ceketi bulmak için hadi Dolap’a!