2019 Modası: Retro Kadın Ceketleri

2019 Retrosu 

 Retro denildiğinde rengarenk kıyafetler ve eski yıllar akla geliyor ister istemez. Tabii eski yıllardaki giyim ürünlerine bakınca insan bunları “Nasıl giyebiliyorlarmış?” diye düşünmeden edemiyor. Fakat gel gör ki moda tasarımcıları Retro kıyafetleri günümüz modasına uyarladığında oldukça etkili kıyafetler de ortaya çıkabiliyor. Kadınların şıklığa, zarifliğe ne kadar önem verdikleri herkesçe aşikar. 2019 modasında ise Retro kadın ceketleri şıklığın ve zarifliğin temsilcisi. Özel günler, davetler gibi durumlarda tercih edilmesinin yanı sıra, ceketin altına kombin tamamlamanın kolay olmadığını söylemek yerinde olacaktır. Oldukça farklı kesimleri türleri ve renkleri bulunan Retro ceketlerin altına kombin tamamlamak için oldukça geniş bir arayışa girmeyi atlamamak akıllıca olacaktır.

Retro Modası Nedir?

2019 modası olarak karşımıza çıkan Retro kadın ceketleri az çok bilinmekte. Fakat Retro modasının tamamına hakim olmadıkça, kombinlerinde her zaman bir eksiklik olabilir. Bunun sebebi ise modaya ayak uydurmak için modanın başlangıcını, nereden geldiğini, ne anlama geldiği gibi soruları az da olsa bilmenin büyük faydalarının olmasıdır.

Geçtiğimiz yıllardan beri karşımıza Retro takılar, gözlükler, kıyafetler ve mayolar çıkmakta. Peki nedir bu Retro? Türkçe olarak “geçmişe”, “geriye doğru” ve “geri” anlamlarına gelmektedir. Moda dilinde ise Retro 1960 ile 1970 arasında moda olan kıyafetlerin tekrar moda olması ve günümüze uyarlanması olarak bilinmektedir. O yıllardaki renklerin ve kıyafet kesimlerinin günümüz giyim modasına uyarlanması modayı oluşturur. Moda tasarımcılarının uyarladıkları bu kıyafetler ve takılar oldukça şık ve zarif bir görünüme sahiplerdir. Eski yıllarda bulunan ve tercih edilen ürünlerin, kıyafetlerin günümüze göre tekrar tasarlanması oldukça zor bir iş olmakla birlikte bu modayı kullanmak oldukça şık ve zorlayıcı bir harekettir. Geçen yıllarda karşımıza sıkça çıkan ve gelecekteki yıllarda da sürekli olarak karşımıza çıkacağı düşünülen Retro modası, şu anki moda için oldukça büyük bir alternatiftir.

Retro Modası Neden Tercih Edilmektedir?

Son yılların en çok duyulan modası olan Retro neden tercih edildiği konusu birçok insanda merak duygusu oluşturabilir. Bir diğer merak konusu ise eski yıllarda ilgi gören modayı günümüz modasına uyarlayarak nasıl trendler arasına getirebildikleridir. Bu soru işaretlerinin ilk akla gelen cevabı geçmişe olan merak ya da geçmişe olan özlem olabilir. Kadınların şık ve zarif görünmek için tek tip renkler ve kıyafetlere alternatif olan renkli ve farklı olan Retro modasını tercih etmesi oldukça muhtemeldir. Günümüzde bulunan tek tip, sıradan giyim tarzlarından sıkılmış ve bunalmış kadınların Retro modası ile canlı rengarenk kıyafetler, şık tasarımları tercih etmesine şaşırmamak gerekir.

 

Retro Modası İle Vintage Modası Arasındaki Farklar?

Kimi zaman Retro modası ile Vintage modası karıştırılır. Bunun sebebi ise ikisinin de ortak noktası olan geçmiştir. Fakat iki modada birbirinden oldukça farklıdır. Bunun sebebi ise Retro modası eski yıllarda tutmuş ve herkesçe sevilenleri günümüz modasına uyarlayarak tekrar piyasaya sunmaktır. Retronun oluşmasında tasarım, düşünme ve yeniden oluşturma vardır. Vintage modası ise eskiden tutmuş ve herkesçe sevilen şeylerin direkt olarak aynısının kullanılmasıdır. Belki de vintage modasını kolaylığa kaçmak olarak nitelendirebiliriz.

Retro modası ve Vintage modası arasında en büyük yaratıcılık faktörüdür. Her iki modanın da birçok seveni ve tercih edeni var aslında. Fakat arasındaki farkları bilerek seçmek ve kullanmak buradaki en önemli detaylardan biri: Vintage modasında eski ürünlerin kendisini kullanmak ya da aynı şekilde hiçbir değişikliğe maruz kalmadan yeniden yapılmış halini kullanmak olduğunu bilmek ve retro modasındaysa eski ürünlerin günümüz zamanına uyarlanmış, üstüne düşünülmüş yeni birçok şey katarak tekrar tasarlanmış olarak kullanmak olduğunu bilmek oldukça önemlidir.