Moda Sözlüğü I: Desen Rehberi

   Geçtiğimiz sezondan bu yana etkisini devam ettiren desen oyunları, bu sezon da hız kesmeden devam ediyor.  Özellikle ekosenin yeniden ortaya çıkışıyla hareketlenen kış kombinleri, şimdilerde hayvan baskılarıyla devam ediyor. Leopar ve yılan, şüphesiz en popülerleri olsa da kaplan, zebra, zürafa, çita, inek ve tavus kuşu desenleri de oldukça rövaşta.  

Peki yeni sezonda neler değişti?

    Önceki sezondan bu yana desenler benzer kalsa da, desenleri birbiriyle kombinlemek değil; tek desen üzerinden yürümek bu sezon trendlerinin bir öncekinden en büyük farkı. Baştan ayağa tek desen!  Her ne kadar desen oyunları bizi zorlasa da, desenli parçaları sade parçalarla birleştirmek bile soğuk kış günlerine bir nebze olsun renk katabilmek adına atılabilecek en büyük adımlardan biri. Hayvan desenlerinin hali hazırda çok popüler olduğunu düşünürsek, bir diğer   trend alarmını floral desenlerin gelişini müjdeleyerek verebiliriz. Isınmaya hafiften başlayan havalar ve baharın gelişini müjdeleyecek çiçeklerle beraber, ilkbahar/yaz sezonunda fazlasıyla çiçek desenlerini görecek gibiyiz. Bizim en çok dikkatimizi çeken mandala, botanik ve retro çiçek desenleri, yaratıcılığımızı tetikleyecek gibi gözüküyor. Siz de havaların ısınmasıyla içi içine sığamayanlardansanız, şimdiden dolabınızda en azından birkaç çiçek desenli ürün eklemenizi tavsiye ediyoruz, demedi demeyin!  

   Paris moda haftası kapsamında pek çok markanın podyumları süsleyen tasarımları da en büyük ilham kaynaklarımızdan. Yine sezonda öne çıkan capcanlı mavi renkle, çiçekleri buluşturan tasarımlar ilk bakışta tüm dikkatleri çekmeyi başarabiliyor. Miu Miu, Louis Vuitton gibi modanın dev isimlerinin defilelerinde de mavinin ve çiçek desenlerinin etkilerini görmek mümkün. 

  Ekosenin de çiçek ve hayvan desenlerinin gerisinde kaldığını düşünebilirsiniz; ama hayır! Önümüzdeki sezonda da pek çok markanın ekose ve tartana olan ilgisinin devam ettiğini görebilirsiniz. Aslında tam da bu yüzden desen oyunlarının hız kesmeden devam ettiğini  söylemek mümkün. Birçok deseni farklı renkler, farklı tarzlarla podyumlara bir kez daha taşıyan isimler bir hayli fazla. Dior, Stella McCartney, Valentino gibi büyük isimler, bu desenleri tüller, payetler ve volanlarla bir araya getiriyor. Sonucun, masallardan çıkmışçasına büyülü olacağına hiç süphe yok!  

      Ekoseler, çizgiler, puantiyeler, çiçek ve hayvan desenleri, bir süre daha trend alert olarak listelerin başında kalacak gibi gözüküyor. Bir önceki sezonun oyununu devam ettirebilir, yol yakınken desenleri karıştırabilir ya da günümüze uydurarak baştan ayağı tek bir deseni benimseyip desen oyunlarında iddianızı ortaya koyabilirsiniz. Monokromun tekrar rövaşta olduğu bu günlerde mono deseni de es geçmemenizi öneriyoruz, bizden söylemesi.