KOVA BURCU STİL ÖNERİLERİ VE AYLIK BURÇ YORUMLARI

Astro-Coach Nutan Özge Özek Dolap üyeleri için yazdı.

22 Ocak 2018 – 19 Şubat 2018 Kova Burcu Dönemi

Merhaba sevgili Dolap üyeleri. Yeni yılın ilk haftaları nasıl geçiyor? Geldik zodyak’ın 11.burcu Kova’nın dönemine. Var mı aranızda özgür ruhlu, sıra dışı, otoritelere baş kaldıran, kalıp dışı düşünen, toplumsal konulara duyarlı, hümanist Kova burçları 🙂

Şimdiden doğum gününüz kutlu olsun Sevgili Kovalar ★ Hayat hak ettiğiniz tüm güzellikleri versin inşallah. 20 Ocak itibariyle bu sene güneş Kova takım yıldızına giriş yaparak Kova dönemini başlatıyor.

Kova için en özgün ve sıra dışı burç diyebiliriz. İnsanlığa su taşıyan burçtur. Tüm derdi tasası otoriteye karşı koymak, kuralları yıkmak ve kendine has yaklaşımını ortaya koyabilmektir. Bunun için de aklını, zekasını ve sıra dışı her türlü yönünü kullanır. Hava elementi olduğu için akıl, mantık, iletişim ve sosyallikle alakalı, sabit nitelikte olduğu için de fikir ve düşüncelerde sabitlik ve kararlılıkla alakalıdır. Bazen kendi fikrine o kadar kaptırır ki, ne yaparsanız yapın değiştirmek ya da ikna etmekte çok zorlanabilirsiniz 🙂 Oğlak dönemiyle kariyer zirveye taşınmış ve kişisel tatmin yaşanmıştır. Artık Kova dönemiyle birlikte ekip çalışmaları, sosyal ve toplumsal projeler, toplumun dönüşümü ve özgürlüğü için kurulacak yeni sistemler söz konusudur. O yüzden bir kova burcunu genelde ekip ve takım çalışmaları içinde bulabilirsiniz.

Otoriteye ve geleneksel baskıcı sistemlere karşıdır. O yüzden anarşist tarafını ortaya çıkartır. Her konuya isyanı olabilir. Derdi tasası sistemi değiştirmek ve özgürleştirmektir. Ancak bazen kuralları yıkmaya çalışırken kendi koyduğu kuralları diretmeye çalışabilir. Bu da bir Kova’nın en büyük çelişkilerinden biridir. Kalıp dışı düşünebilme ve mantık yürütme kapasitesi vardır. O yüzden akıl burcu da denir çünkü her daim birden fazla fikri ve alternatifleri vardır. Bilim adamlığı tam bir Kova enerjisidir; yeni şeyler keşfetme, yenilik getirme, toplumsal fayda üretme… Akla, bilgiye, topluma hizmet etmeye önem verir. Kuralları sorgular, özgün tarafını ortaya koyar ve gerekirse deliliğe vurarak istemediği şeye hayır diyebilir. Zaten genelde her cümlesine ‘hayır’ ile başlar 🙂

Eğer bir Kova kendini bu şekilde tepkisel ve yaratıcı olarak ortaya koyabiliyorsa kendini çok iyi ifade edebilir. Ancak koyamıyorsa, kafasındaki fikirler pratiğe dönüşmüyorsa; ütopik veya dogmatik haller alabilir. Fazla zihinde kalır ve teoride gelişir gelişir ama hiç bir şeyi pratiğe dökemez. O zaman da her şeyi kendi bildiğini zanneden, kendi fikrinden başka hiç bir şeyi beğenmeyen ama harekete de geçemeyen bir hal alır. Asosyalleşir ve toplumu düşünen ama toplumdan uzak, mesafeli hallere girebilir. Oturduğu yerde söylenen, eleştiren, depresif bir moda girebilir. Sanatsal içerikler bir Kova’nın bu anlamda en büyük yardımcısı ve rahatlama alanıdır. O yüzden genelde çoğu becerikli ve yaratıcıdır. Sanatsal konulara içgüdüsel olarak çekim hissederler.

Farklı ve özgün tarzları vardır. Her ortamda ya da her grubun içinde gerek giyim kuşamıyla, gerek fikirleriyle kendini ve farkını ortaya koyar. Daha moda bile değilken onların saçları farklı renklerdedir. Eski gelenekleri yıkıp yenilik getirmek ister. Teknolojiye ve yeni nesil akımlara meraklıdırlar. Renkli ve farklı olmayı severler. Özellikle mavi rengini (elektrik mavisi, deniz mavisi, mavinin her tonu), uçuk sarı, yeşil ve neon renkleri kullanır ve rengarenk giyinirler. Kuralları ve otoriteyi sevmedikleri için asla modayı takip etmez, popüler olan şeyleri tercih etmezler. Herkesin üzerinde olan kıyafetleri sevmediği için özel dikimleri, özel butikleri tercih ederler. Farklı olmayı ve insanları şaşırtmayı sevdiği için farklı renkleri, stilleri kullanırlar. Saçlarını renkten renge boyayabilir, bir gün pembe, bir gün yeşil olarak karşımıza çıkabilirler.

Geleneksel şeyleri sevmediği için yeni nesil kıyafetlerle görürüz Kovaları. Geleceğin kıyafetlerini bulur, araştırır ve giymekten çekinmezler 🙂 Neon taytlar, neon spor ayakkabılar, net ve keskin çizgileri olan ceket ve etekler, fırfırlı ya da renkli pilili etekler tam Kovalara göredir. Özgürlüğünü kısıtlamayacak kadar rahat, farkını gösterecek kadar sıra dışı giyinirler. Sıradışı aksesuarlar kullanırlar: büyük küpeler, gösterişli kolyeler, çantalar, büyük güneş gözlükleri tercih ederler. Herkesin süslendiği ortamlarda natürel olmayı, natürel ortamlarda da bakımlı ve şık olmayı deneyimlemek isterler 🙂

Dolayısıyla özetlemek gerekirse tarz olarak: yeni nesil, biraz bohem, biraz salaş (özgür) ama mutlaka renkli (özellikle mavi ve parlak, neon olabilir), dikkat çekici, şahsına münhasır ve asla geleneksel olmayan giyim tarzları vardır diyebiliriz.

Toplumsal konular ve dünyanın gidişatıyla yakından ilgili olan Kovalar, sürekli sorunları gördükleri için genelde gergin ve kaygılı olabilirler. Güneşe de en uzak burç oldukları için yaşamın enerjisini hissetmekte zorluk yaşarlar. Bu da onlarda özgüven eksikliği yaratır ve bu eksikliği akıl, mantık ve ekip ve takım olmak yoluyla kapatmaya çalışırlar.

Enteresan iklimleri içinde barındırır Kova’lar. Hem dâhileri hem delileri barındırır. Çağın ötesini, geleceğin ruhunu hissederler. Bir taraftan bilime önem verirler, bir taraftan cadılığa ve okült konulara meraklıdırlar. Teknik zekası ve sanatsal becerileri yüksektir. Hem özgürlüklerine düşkündürler, hem takım-ekip çalışması isterler. Her halleriyle sıra dışı, devrimci ve aykırıdırlar 🙂

Burcunuz, yükselen burcunuz Kova olmasa bile haritanızda Kova burcunun yönettiği alanlarda hepimiz yenilikçi, sıra dışı, özgür ve ilerici haller sergileriz. Bu alanlarda başkaldırı ve otoriteye karşı çıkmak gibi hareketlerimiz söz konusudur. Kuralları yıkmaya ve farkımızı ortaya koymaya meylederiz. O yüzden bu dönemi farkındalıkla değerlendirmenizi ve hangi alanlarda bu enerjileri yaşadığınızı öğrenmenizi tavsiye ederim.

Bu sene bu dönemde gökyüzünde neler var diye bakacak olursak; Kova dönemine girer girmez hemen ertesi gün 21’inde saat 08:15 civarı 1 derece Aslan burcunda Ay Tutulması ve Dolunay yaşayacağız. 6 Ocak’ta yaşadığımız ilk Güneş tutulması ve arkasından gelen bu Ay Tutulması ile belli alanlarda hayatlarımız değişiyor, dönüşüyor. Güneş tutulmaları daha çok olay bazında yaşanırken, Ay tutulmaları daha çok duygusal bazda yaşanabiliyor. Ve etkileri evet 3 ay öncesinden başlayıp, 3 ay devamında sürebiliyor. Ay Tutulmasını Dolunayın daha üst oktavlısı olarak düşünün. Bir yüzleşme, hesaplaşma, durup karşıdan bakma, ışık tutma, aydınlanma, farkında varma durumları oluyor. Bu tutulma tam bir tutulma ve dünyaya yakın olacağı için Kızıl bir dolunayı gökyüzünden de görebiliyor olacağız 🙂 Ve Aslan burcunda son tutulma. Aslan yaşam enerjimizdir. Kendimizi kral gibi hissettiğimiz, özgüveni, ateşi, neşeyi, eğlenceyi, yaratıcılığı, yaşamın kaynağını hissettiğimiz, sahneye çıktığımız alanlardır. Tabi ki tutulma özellikle bu konularla ilgili hayatımıza farkındalıklar, hissetme/hissedememe gibi durumlar getirecektir. Kova’nın karşısında olduğu için de otoritemize karşı saldırılıyor gibi hissedebilir, kendi bireyselciliğimizi ve egomuzu fark edebilir ve bir şekilde dengeye gelmeye çalışabiliriz.

Genel olarak ilişkiler açısından güzel ve potansiyelli bir ay olduğunu söyleyebilirim. Özellikle 22 Ocak, 3 ve 17 Şubat romantizm için güzel günler. Burcumuz ne olursa olsun haritamızda Kova burcuna düşen bölümlerde Kova’lıklarımızı görüyor ve yaşıyor olacağız.
2, 7 ve 13 Şubat gergin ve patlayıcı enerjiler söz konusu. Bu günler özellikle sakin kalmaya ve hızlı kararlar vermemeye dikkat edelim. Ve otoriteye başkaldırmanın, sıra dışı yönümüzü ortaya çıkartmanın keyfini doya doya yaşayalım 🙂

Keyfiniz bol olsun
Güzel bir ay olması dileğiyle
Çok sevgiler
Nutan Özge Özek
Astro-coach

Koç ve Yükselen Koçlar:
Bu ay hareket ve sosyallik sizden sorulacak…
Bol bol sosyalleştiğiniz, arkadaş çevreniz ya da çeşitli topluluklar içinde yer alacağınız bir dönem. Bu hareketlilik size iyi gelecek, enerjinizi arttıracak. Keyifli haftasonu seyahatleriniz olabilir. Yapmak istediğiniz projelerinizle ilgili adımlar ve imzalar atabilirsiniz. Özellikle Koç’un 2.dekanı doğanlar (30 Mart- 9 Nisan arası) Ocak ayının son 10 günü muhteşem günler yaşıyorsunuz. Aşk, iş, para, huzur uzun zamandır neye ihtiyacınız varsa hepsi sizde 🙂 Şımaracaksanız şımarın ama fazla uçup gereksiz yükselmemeye, yanlış hayaller peşinde koşmamaya dikkat edin. Şubatın ilk haftası itibariyle biraz toparlanmaya başlayın. Ay tutulması Aşk evinizde oluyor. Aşk, ilişkiler, hobiler, yaratıcılık, çocuklar gibi konularla ilgili bir yüzleşme, farkındalık ve ayma hali yaşayabilirsiniz. Ani tetiklenip fevri kararlar almayın.

Boğa ve Yükselen Boğalar:
Aile ve kariyer konuları gündeminizde. Biraz gerilebilirsiniz…
Bu ay kariyerinizle ilgili çeşitli sınavlardan geçiyorsunuz sevgili Boğa’lar. Yöneticiniz ya da otorite konumundaki kişiler tarafından özellikle sınanıyor gibisiniz. Bir yandan da projeler artmış durumda ve nereye yetişeceğinizi bilemiyor olabilirsiniz. Bazen siz de az değilsiniz, bir laf ediyorsunuz ortalığı karıştırıyorsunuz. Yatırımlarınızı iyi değerlendirdiniz, elinize para geçti ancak arkadaşlarınızdan borç isteyen olursa dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bu ay arkadaşlarınız sebebiyle zarara uğrayabilir ya da yanlış yere yatırım yapabilirsiniz. Ay tutulması aile evinizde olacak. Ailenizle ilgili konular eviniz, yuvanız, kökleriniz veya kariyeriniz ve toplumsal rolünüzle ilgili farkındalıklar, yüzleşmeler yaşayabilirsiniz. Biraz esnemekte ve gevşemekte fayda var. 14 Şubat’ta Mars’ın burcunuza girmesiyle beraber enerjiniz yükselecektir. Şubat itibariyle varsa yurtdışı projelerinizle ilgili güzel gelişmeler olacak.

İkizler ve Yükselen İkizler:
Düşünceleriniz ve zihniniz genişliyor…
Bu ay basın, medya, sosyal medya, ticaret ve uluslar arası konularla ilgili güzel gelişmeleriniz olacak sevgili İkizler. Yurtdışına seyahate gidebilirsiniz ya da uzun zamandır istediğiniz bir eğitime başlayabilirsiniz. Bu durum keyfinizi yerine getirecek. Aşk hayatınızda hareketlilik devam ediyor. Enerjiniz, neşeniz, pozitifliğiniz yüksek. O yüzden keyfinize bakın. Ay tutulması iletişim, zihin ve kardeşler evinizde olacak. Özellikle bu alanlarda farkındalıklar, yüzleşmeler yaşayabilir ve güzel kararlar verebilirsiniz. Yeni bir eğitime başlayabilirsiniz. 14 Şubat’tan sonra bilinçaltınızda bazı olaylar tetiklenebilir ve öfkenizi ne kadar bastırdığınızı fark edebilirsiniz. Ani patlamalar yaşamamak için bastırdıklarınızı güzellikle ifade etmenin yollarını bulmanızı tavsiye ederim.

Yengeç ve Yükselen Yengeçler:
Para ve finansal kaynaklar gündeminizde…
İşlerinizin çoğaldığı ve finansal kaynaklarınızı gözden geçirdiğiniz bir döneme giriyorsunuz sevgili Yengeçler. Çok yoruluyorsunuz ama günlük koşturmalarınız ve hizmetlerinizin karşılığını alıyorsunuz. Şubat başından itibaren de ilişkilerde şansınız yerinde. Bekarsanız karşınıza fırsatlar çıkabilir. Sevgiliniz varsa da bir yurtdışı tatili planlayabilirsiniz. İlişkilerinizi köklendirmeye başlıyorsunuz. Ay tutulması para ve kaynaklar evinizde olacak. Kazanç kaynaklarınızı tekrar değerlendirmek ve farkındalık kazanmak için güzel bir dönem. Belki de uzun zamandır yapmak istedikleriniz vardı ve onları artık devreye sokuyorsunuz. Kazanç konularında yaratıcılığınız ortaya çıkacak.

Aslan ve Yükselen Aslanlar:
Hayatınızla ilgili yepyeni kararlar vereceksiniz…
Hayatınızı gözden geçireceğiniz ve yepyeni kararlar vereceğiniz bir döneme giriyorsunuz sevgili Aslanlar. Yaratıcılığınız, hayattan aldığınız keyif yüksek. Yeni aşklara yelken açmış olabilirsiniz ya da mevcut sevgilinizle ilişkinizi derinleştirebilirsiniz. Çocuk konuları gündeminize gelebilir. 14 Şubat itibariyle işlerinizle ilgili sıkıntılı süreçler yaşayabilirsiniz. Sakinlikle halletmenizi tavsiye ederim. Gereksiz güç savaşlarına girmeyin. Ay tutulması sizin burcunuzda oluyor. Yaşamınızda özellikle kendiniz ve ilişkilerinizle ilgili yeni sayfalar açabilir ve yeni kararlar verebilirsiniz. Bekarsanız hayatınıza sürpriz biri girebilir.

Başak ve Yükselen Başaklar:
Bilinçaltına ışık tutacaksınız…
Günlük koşturmacalarınızın arttığı bir döneme giriyorsunuz sevgili Başaklar. İşler için koştururken sağlığınızı da gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Bazen fazla mükemmellik bedensel yorgunluklara sebebiyet verebiliyor. 14 Şubat itibariyle özellikle yurtdışı projeleriniz, yüksek öğrenim ya da ticaretinizle ilgili bol hareketli günleriniz olacak. Enerjiniz yükselecek. Aşk hayatınızın hareketlenecek. Ay tutulması bilinçaltı evinizde oluyor. Bilinçaltınızdaki konular gündeme çıkabilir. Bu süreci meditasyon, yoga ya da size iyi gelip sakinleştirecek faaliyetlerle desteklerseniz sağlam bir temizlik yapmış olursunuz ve yepyeni bir dönem için ağırlıklarınızdan arınmış olursunuz. Rüyalar ve sezgisel yeteneklerinize önem verin.

Terazi ve Yükselen Teraziler:
Aşk hayatınız hareketleniyor…
Aşk hayatınız hareketleniyor sevgili Teraziler. Yeni kişilerle tanışıp flörtleşebilirsiniz. Mevcut bir ilişkiniz varsa karşılıklı tartışmalarınız aslında nasıl bir ilişki istediğinizi anlamanıza ve bu konuda yeni kararlar vermenize sebep olacak. Zaten aslolan karar vermek değil mi? Ev ve aile konularıyla ilgili istediğiniz, beklediğiniz bir şeyler ters gidebilir. Ya da istemediğiniz şeyleri yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ay tutulması arkadaşlar, sosyal çevre ve ideallerinizi içeren alanlarda oluyor. Sosyal çevreniz değişebilir ya da arkadaşlıklarla ilgili farkındalıklar, yüzleşmeler yaşayabilirsiniz. Yeni çevreye girerken, eksi arkadaşlarınızla bozuşmamaya dikkat edin.

Akrep ve Yükselen Akrepler:
Kariyerinizle ilgili farkındalıklar söz konusu…
Aile, ev ve köklerinizle ilgili biraz yorulacağınız bir döneme giriyorsunuz sevgili Akrepler. Evinizle ilgili koşturmalarınız artabilir, ödemeler çoğalabilir. Günlük koşturmacalarınız ve işlerinizin de artacağı bu dönemde sağlığınızı ihmal etmeyin, kazalara dikkat edin. Kardeşlerinizle ya da yakın çevrenizle ilgili güzel gelişmeler keyfinizi yerine getirecek. Şubat ayında ikili ilişkilerden yana şansınız açık. Karizmanız ve çekiciliğiniz artacak. Ay tutulması kariyer evinizde oluyor. Yeni iş fırsatları karşınıza çıkabilir, terfi alabilir ya da mevcut işinizle artık yolları ayırmak isteyebilirsiniz. Bazen bazı gerginlikler hayatınızın yönünü belirlemekte ışık tutar. Bu tutulmada nasıl bir kariyer yapmak istediğinizle ilgili büyük farkındalık kazandıracaktır. Siz siz olun gerilmeden, gerginlik yaşamadan ya da fevri hareketlerde bulunmadan bu süreci atlatın.

Yay ve Yükselen Yaylar:
Yurtdışına açılma hayalleriniz gerçekleşiyor…
Zihinsel ve iletişimsel konularınızı gündeme alacağınız bir döneme giriyorsunuz sevgili Yaylar. Kardeşlerinizin, akrabalarınızın ya da yakın çevrenizin desteğini görebilirsiniz. Kafanız çok iyi çalışıyor, iletişimsel anlamda kendinizi aşıyorsunuz. Hobileriniz ve yaratıcı faaliyetleriniz de çok yüksek ancak bu yaratıcı faaliyetlere çok para harcamamaya dikkat edin. Ay tutulması yurtdışı faaliyetleri, uluslar arası işler, basın-medya, eğitim ve ticaret konularında oluyor. Yurtdışına taşınmayı düşünebilirsiniz. Ya da yüksek eğitime başlayabilirsiniz. Eğer hali hazırda öğrenciyseniz mezuniyet geliyor. Devam eden hukuksal süreçleriniz varsa onların da güzel sonuçlarını alabilirsiniz. Zihinsel anlamda farkındalıklar yaşarken düşüncelerinizi daha temkinli paylaşmanızı tavsiye ederim.

Oğlak ve Yükselen Oğlaklar:
Finansal kaynaklarınızı gözden geçirirken fazla açılmayın…
Finansal kaynaklarınızı gözden geçireceğiniz bir döneme giriyorsunuz sevgili Oğlaklar. Para konularında hızlı giriş ve çıkışlar olabilir. Şubat başından itibaren fiziksel çekiciliğiniz yükseliyor ve aşktan yana keyfiniz yerine geliyor. Daha mutlu, neşeli ve keyifli hissedeceksiniz. Evinizle ilgili ani olaylar gerçekleşebilir ve sizi biraz gerebilir. Ailenizle gerilmemeye özen gösterin. 14 Şubattan sonra rahatlayacaksınız. Ay tutulması finansal konular, eş ya da ortağınızın parası, sigorta, vergi ya da prim gibi konularınızı ön plana çıkartacak. Elinize beklemediğiniz bir para geçebilir ve borçlarınızı kapatabilirsiniz. Ancak yeni borçlar yapmamaya özen gösterin. Ev değiştirmek için kredi çekmek zorunda kalabilirsiniz. Yine de fazla açılmamaya dikkat edin.

Kova ve Yükselen Kovalar:
İlişkiler ve ortaklıklarla ilgili gelişmeler söz konusu…
Doğum gününüz kutlu olsun sevgili Kova’lar. Doğum gününüzle beraber yepyeni enerjilere giriyorsunuz. Yeni yaşınıza baya hareketli giriyorsunuz. Umarım tüm dilekleriniz gerçek olur 🙂 Sosyal çevreniz tarafından destekleniyor ve seviliyorsunuz. Kardeşleriniz, akrabalarınız, yakın çevreniz ya da eşinizle ilgili ani gelişmeler biraz yüreğinizi hoplatabilir. Fevri davranışlarda bulunmamanızı öneririm. Ay tutulması evlilik, ortaklık ve ilişkiler evinizde gerçekleşiyor. Bu alanlarda gelişmeler söz konusu. Bekarsanız hayatınıza kalıcı bir ilişki girebilir, ilişkiniz varsa evlilik kararı alabilirsiniz. İlişkinizde sıkıntı varsa da artık yolları ayırmaya karar verebilirsiniz. Nasıl bir ilişki yaşamak istediğinizle ilgili büyük farkındalıklar yaşayacaksınız. Aynı durum ortaklıklar için de geçerli. Güç savaşına girmeden güzellikle halletmek nasip olsun.

Balık ve Yükselen Balıklar:
Çalışma ortamınız değişirken sağlığınızı ihmal etmeyin…
Biraz içe yöneleceğiniz bir döneme giriyorsunuz sevgili Balıklar. Meditasyon, yoga, doğa içinde aktiviteler gibi ruhunuza iyi gelen faaliyetlerle biraz bilinçaltınıza ışık tutmak size iyi gelecektir. Şubatın ilk haftası itibariyle sosyal çevrenizin desteği sizi mutlu ve keyifli hissettirecek. İkili ilişkiler için güzel bir dönem. Ay tutulması çalışma ortamı, günlük rutin işler, hizmet alanınız ve sağlık evinizde oluyor. Çalışma rutininiz ya da ortamınız değişebilir. Bir projeyi tamamlayabilir ya da yepyeni bir projeye başlayabilirsiniz. Ya da nasıl bir ortamda çalışmak ve nasıl işler yapmak istediğinizle ilgili farkındalıklar yaşayabilirsiniz. Tabi bunlarla ilgilenirken lütfen sağlığınızı ihmal etmeyin. Gerekli kontrollerinizi yaptırın