OĞLAK BURCU STİL ÖNERİLERİ VE AYLIK BURÇ YORUMLARI

22 Aralık – 20 Ocak 2018 Oğlak Dönemi

Astro-Coach Nutan Özge Özek Dolap üyeleri için yazdı.

Sevgili Dolap üyeleri, merhaba 🙂 Koca bir yılı geride bırakırken nasılsınız? Bitmez dediğimiz zaman ne kadar da çabuk geçiyor öyle değil mi? Her yeni yıla girerken kurduğumuz hayalleri, koyduğumuz hedefleri, planları gözden geçirirken bu sene şunları yapacağım, bunları yapmayacağım, daha planlı olacağım derken buluyor musunuz kendinizi? Ben en çok bu dönemde yüzleşiyorum kendimle. Geçmişten dersler alırken geleceği planlamaya çalışıyorum belki de. Tesadüf değil tüm bunların tam da Oğlak dönemine gelmesi.

İstanbul saatiyle 22 Aralık sabaha karşı 1:46 sularında Güneş, Oğlak burcu takım yıldızına giriş yapıyor. Toprak elementinin öncü burcu. Zodyak’ın 10.gezegeni. Haritada tam tepe noktasına denk geliyor. Toprak elementinde olduğu için maddesel dünyayla, Öncü oldu için de inisiyatif alıp harekete geçmeyle ilgili. Topluma ne sunduğumuzla, aldığımız sorumluluklarla ve kendi zirvemize çıkmakla ilintili. Bu vesileyle doğum gününüz kutlu olsun Sevgili Oğlak’lar Sizden öğreneceğimiz çok şey var.

Oğlak dönemiyle kış başlıyor. Kışı başlatacak liderliktedir Oğlak. Başlangıcı gecenin en uzun, gündüzün en kısa olduğu zamana denk geliyor. Burdan sonra artık günler uzamaya ve güneşin gücü artmaya başlayacak. Geçmiş kültürlerde güneşin tekrar güçlenmesi ve geri dönmesi için bu döneme ve Satürn’e ithafen törenler, kutlamalar yapılmış. Eski döngünün kapatılıp yüzümüzün yeniye ve ışığa dönmesi kutlanmış.

Oğlak bütün burçlar içerisinde sorumluluk duygusu en yüksek olandır. Yöneticisi sorumluluğun, karmanın, güvenirliğin, otoritenin, zamanın temsilcisi Satürn’dür. Görev ve sorumluluk bilinci gerektiren, ciddi, disiplinli ve sistematik yapısı ile adım adım ilerleyerek zirveye ilerleyen bir çok konumda hep Oğlak burçlarını görürüz. Sembolü her ne kadar bir çok kitapta dağ keçisi olarak görülse de aslında deniz keçisidir. Denizin zenginliğine sahiptir ve dönem dönem gün yüzüne çıkarak bu zenginliği karada yaşayanlar için nasıl en iyi şekilde kullanabileceğine bakar. Olgunluğu ve bilgeliği buradan gelir. Zorlu mücadelelerde bulunmayı, engelleri aşmayı, sınırlar belirlemeyi, bu sınırları korumak için kurallar koymayı, bu kuralların uyulmasını sağlamayı ve yönetmeyi en iyi bilen burçtur. Çalışmak, toplumda bir yere gelmek, saygı görmek ve onay almak ister. Hedefler belirler ve bu hedeflere adım adım ilerleyerek kendini gerçekleştirmek ve kendi kimliğini toplumsal kimliği ile birleştirmek ister.

Bir Oğlak burcunun hedefleri hiç bir zaman bitmez. Tam bir görev adamıdır. Güvenilir, çalışkan, sorumluluk sahibi, mantıklı, geleneksel, ayakları yere basan, öz disiplinli ve saygılıdır. İyi bir yöneticidir. Ev hanımı bile olsa evini, eşini, çocuklarını muazzam yönetir. Olaylara yüksekten bakmayı iyi becerir. Sakin ve yavaş adımlarla yükselir. Devamlı kendini ve toplumsal durumunu düzeltmekle, mükemmel olmakla, toplumun ve ailesinin isteklerini gerçekleştirmekle ilgilidir. Organize, planlı, programlı ve sistematiktir. Hedefi bellidir ve sessizce hedefi doğrultusunda ilerler. Önüne taş konulmadığı sürece sessiz, saygılı ve kimseyi hayal kırıklığına uğratmayan biridir. Nasıl ki mevsim gereği doğada sessizlik hakim ve enerji içerde toplanıyorsa Oğlak’lar da dış dünyada sessiz ve enerjilerini kendi içlerinde toplamakla ilgilidir.

Neticede olgun ve bilge ruhlardır Oğlaklar. Başarı vaad ederler. Kendisi ve duygularıyla bağlantısını kesmediği sürece devamlı yükselen ve ‘iyi’leşen bir hayatları olur. Ancak duygularıyla bağlantısını kestiyse soğuk ve duygusuz olabilirler. Kendilerini bu dünyada yapayalnız hissedebilirler. Statü ve saygınlığı içerde değil dışarda aramaya çalışıp diğer insanların ve toplumun takdirini almak için kurban haline gelebilir. Kendi kurdukları kalıp ve kuralların içinde kendilerini mahkum edebilirler. Depresif ve melankolik duygular içinde kalabilirler. O yüzden bir Oğlak’ın öğrenmesi gereken en önemli şey sıra dışı olması ve kalıplarını kırmasıdır. Kalbinin sesini dinleyen, gevşeyen, hayattan keyif almayı öğrenen ve esneyen bir Oğlak’ın hayatta başaramayacağı şey yoktur. Yay’a planlı ve düzenli olmayı öğretecek, Kova’dan sıra dışı olmayı öğrenecektir.

Oğlak kadını her zaman sade ve şıktır. Abartılı tarzlardan hoşlanmaz ama şıklığından da ödün vermez. Klasik ve düz kıyafetlerden hoşlanır. Koyu renkleri (siyah, lacivert, vs) ve toprak renklerini tercih eder. Kaliteli ve zarif kumaşları seçer. Kalem etek ve ceket kombinleri, lacivert pantolon, beyaz kazak ve kaşmir uzun kabanlar tam Oğlak’lar içindir. Aksesuarları severler ancak küçük ve değerli mücevherleri seçerler. Her an bir toplantıya girecekmiş kadar şık, öğlen arkadaşlarıyla takılacakmış kadar rahat giyinmeyi ancak bir Oğlak becerebilir 🙂 Geleneksel modayı severler, pek sıra dışı parçaları seçmezler. Oğlak dişi bir burçtur, o yüzden Oğlak kadını da her giyimiyle dişi ve ağır abla olmayı iyi becerir. Aksesuar olarak saate çok önem verirler. Mutlaka kollarında iyi bir saatleri vardır. Dolapları düzenli ve tertiplidir. Kıyafetlerine iyi bakarlar. Dolayısıyla 2.el alışveriş yapmak için çok ideallerdir. Kıyafetlerini ilk gün ki kadar iyi korumuş ve özenle kullanmışlardır.

Tabi ki herkesin haritasında Oğlak burcunun yönettiği evler ya da gezegenler var. Bizler de bu alanlarda aynı Oğlak gibi planlı, programlı ve kuralcı oluyoruz. Oğlak’ın potansiyellerini ve gölgelerini bu alanlarda yaşıyoruz. O yüzden hayatımınız hangi alanlarında hedef bazlı ilerlediğimizi, sınırlar ve kurallar koyduğumuzu tespit edebilirsek büyük bir farkındalık kazanmış oluruz. Neticede sorumluluk almadan, hedef koymadan, plan yapmadan ilerlenmiyor. En başta da konuştuğumuz gibi eminim hepimizin yeni yıl için şahane hedefleri ve planları var 🙂 Kalbimizin sesini dinleyerek bu azmi, sabrı ve becerikliliği göstermek ne güzel olur öyle değil mi? Bazen en büyük engelimiz kendimiz oluyoruz. Ya yeteri kadar sabredemiyoruz, ya sorumluluk almaktan kaçıyoruz, ya nerden başlayacağımızı bilemiyoruz ya da toplumun sesleri bizi farklı yönlere itiyor. O yüzden bu döneme bu gözlerle bakarsak faydasını görürüz 🙂

Bu dönem gökyüzünde neler olacak diye bakacak olursak en önemlisi 6 Ocak’ta 15 derece Oğlak’ta Güneş tutulması olacak. Her sene genelde ortalama 2 tane Güneş tutulması yaşarız (bu sene 3 tane) ve bu tutulmaların dünyanın ve bizlerin üzerinde etkisi çok büyüktür. Yılın en güçlü enerjileridir. Önemli değişiklikler ve dönüşümler getirirler. Etkisi genelde 3 ay önceden hissedilmeye başlar ve sonrasında da 3 ay devam eder. Bu tutulmayı inceleyecek olursak Ay Satürn’den ayrılıp Güneşe doğru yaklaştığı için en derinlerdeki korkularımızı, sınırlarımızı ve kalıplarımızı gün yüzüne taşıyıp ışık tutacağımıza işaret edebiliriz. Ve belki de aslında zannettiğimiz kadar korkulacak bir şey olmadığı idrakına varacağız. Ya da kök sebeplerini görebiliriz. Devamında da Plüto’ya varacak olan Ay, bu korkularımızı dönüştürmek ve transforme etmek için büyük fırsatlar sunacak. Yeter ki bu değişim ve dönüşüme direnç göstermeyip akışa kendimizi teslim edelim. Merak etmeyin, o gücü içimizde hissedeceğiz. Oğlak’ın yüksek becerisi olan zaman yönetimi, sabrı, dirayeti, sorumluluğu ve azmi burda hepimiz için çok önemli olacak. Bu tutulmayla beraber yöneticiler ve yönetim tarzlarıyla ilgili konular gündeme çıkabilir. Özellikle finansal durumlar tetiklenebilir. Kariyer ve iş yerleri değişebilir. Aynı gün Uranüs’ün de düz hareketine başlamasıyla birlikte gelişecek ani olaylar bir anda sıkı sıkıya tutunduğunuz şeyleri bıraktırmak isteyebilir. Neticede 1 günlük şeyler değil bunlar. O yüzden ne kadar farkındalıkla içinden geçerseniz ve yaşadığınız şeylere biraz çerçevenin dışından bakarsanız büyük sıçrayışlar vaad eder. O yüzden gelin hep beraber en büyük engellerimizin üzerinden atlayıp kendimizi gerçekleştirme yolunda adımlar atalım..

Hepinize şahane bir yeni yıl diliyorum 🙂 Her zaman olduğu gibi bu yılın da bizim üzerimizde belli ki planları var. Aşağıda Güneş Tutulmasının burçlara göre etkilerini yazdım. Umarım tüm dilekleriniz gerçek olur ★★★

Sevgilerimle
AstroCoach
Nutan Özge Özek
@ozgeozek

Koç ve Yükselen Koçlar:
Tutulma kariyer, aile ve ev konularınızı tetikliyor…
Özellikle kariyeriniz ve toplumdaki yerinizle ilgili zorlanacağınız, test edileceğiniz bir döneme giriyorsunuz. Sizin gibi özgür ruhlu birisine bu kadar sorumluluk, bu kadar plan, program fazla geliyordur. Neyse ki enerjiniz de yükselmeye başladı. Ancak bu enerjiyi kanalize edecek bir hedefiniz planınız yoksa dikkat edin sinir ve öfke olarak dışarı çıkmasın. Biraz spor yapmak iyi gelecektir. Tutulma özellikle kariyer, aile ve ev konularınızı tetikleyecek. Zoraki değişimler ve almanız gereken sorumluluklar söz konusu olabilir. Hayatınızın yönü komple değişebilir. Özellikle uluslararası projeler, basım-medya gibi konulardan güzel fırsatlar var. Değerlendirin.

Boğa ve Yükselen Boğalar:
Eğitimler, seyahatler, basım-medya konuları aktif…
Rahatladığınız, içsel dengenizin yüksek olduğu, belki uzun seyahatlere çıkacağınız ya da hep istediğiniz eğitime başlayacağınız bir döneme giriyorsunuz. Hayatınızda hareketlilik ve sosyallik var. Sanıyorum bir çok arkadaşınızla yeni yıl buluşmaları yapacak ve bol bol hediyeleşeceksiniz. Tutulma özellikle hayata bakış açınızı yeniden yapılandırmanıza sebep olacak. Eğitimler, seyahatler, uluslar arası projeler, basım-medya konularıyla ilgili yeni başlangıçlar ya da fırsatlar olabilir. Kardeşleriniz ya da yakın akrabalarınızla ilgili gelişmeler söz konusu olabilir. Hayallerinizin neler olduğuna odaklanın ve ilerleyin.

İkizler ve Yükselen İkizler:
Maddi ve manevi kaynaklarınızla ilgili gündemler söz konusu…
Özgüveninizin, cesaretinizin ve harekete geçme enerjinizin yüksek olduğu bir döneme giriyorsunuz. Özellikle arkadaş çevrenizin içinde ya da üye olduğunuz dernek ve kuruluşlarda kendinizi bol bol sahnede ve anlatırken bulabilirsiniz. Flört ilişkileriyle ilgili de hareketlenmeler olacak. Ama gerçekten ne isteyip ne istemediğinize dikkat edin. Paranızı yanlış yerlere harcamayın. Tutulma özellikle maddi ve manevi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler getirebilir. Varsa borçlarınızı yapılandırabilirsiniz, ya da yatırım yapabilirsiniz. Ruhsal anlamda da bakış açınızı ve vizyonunuzu değiştirecek gündemler yaşayabilirsiniz. Basit ve sade olmakta, basit adımlar atmakta sizin için fayda var.

Yengeç ve Yükselen Yengeçler:
İlişkiler ve ortaklıklar gündemde…
İlişkileriniz ve kendinizle ilgili gündemlerin olacağı bir döneme giriyorsunuz. Eşiniz, sevgiliniz, iş ortağınız ya da patronunuz biraz üzerinize geliyor gibi hissedebilirsiniz. Ego savaşlarına girmemeye ve karşınızdaki enerjinin içinizdeki hangi korkudan tetiklendiğini fark etmeye çalışabilirsiniz. Hatta biraz olaylara dışarıdan bakmakta fayda var. Kişiselleştirip de dramaya sokmayın kendiniz. Güneş tutulması da tam karşıt burcunuz Oğlak’ta gerçekleşiyor. Gerçi daha çok Yengeç döneminin ortasında doğanlar etkilense de özellikle ilişkileriniz, ben-sen konuları, evlilikler, ortaklıklar etkilenecek diyebiliriz. Ne kadar kaçmak isteseniz de ortaklıklar ve ilişkiler gündemde.

Aslan ve Yükselen Aslanlar:
Çalışma ortamınız, hizmet alanınız değişiyor. Sağlığınıza dikkat edin…
Enerjinizin ve yaratıcılığınızın yüksek olduğu, kendinizi net bir şekilde ifade edip, ortaya koyabildiğiniz bir döneme giriyorsunuz. Çekiciliğiniz ve karizmanız da her zaman ki gibi çok yüksek. Aşk, yaratıcılık, hobiler ve çocuklarla ilgili keyfiniz yerinde. Güneş tutulması özellikle çalışma ortamınız, ortaya koyduğunuz hizmetiniz, günlük rutininiz ve bedensel sağlığınızla ilgili konuları tetikleyecektir. Uranüs’ün de tepe noktanızda olduğunu belirterek bu sene kariyerinizle ilgili önemli değişiklikler olacağından bahsedebiliriz.

Başak ve Yükselen Başaklar:
Aşk hayatınızda yenilikler var…
Hayatın keyfini çıkarttığınız, eğlendiğiniz, yaşam enerjinizi hissettiğiniz güzel bir döneme giriyorsunuz. Aynı anda birden fazla proje ile ilgilenebilir ve yöneticilerinizde pozitif geri dönüşler alabilirsiniz. Yeni anlaşmalar yapmak için ideal bir dönem. Ancak harcamalarınıza dikkat edin. Eviniz ya da aileniz için biraz bütçeyi fazlaca aşabilirsiniz. İlişkinize karşı hoşgörüsüz davranışlarda bulunabilirsiniz. Güneş tutulması özellikle aşk, hobiler, yaratıcılık ve çocuklar evinizi tetikleyecek. Eğer bekarsanız karşısına aşık olacağınız biri çıkabilir. Ya da sevgilinizle aşkınızı tekrardan canlandırabilirsiniz. Evliyseniz çocuk planları devreye girebilir. Hayırlı olsun.

Terazi ve Yükselen Teraziler:
Ev ve aileyle ilgili konular gündemde. Biraz zorlanıyorsunuz…
İşleri yoluna koymak için zorlanacağınız ve çabalamanız gerektiren bir döneme giriyorsunuz. Özellikle evle veya ailenizle ilgili konular gündemde olabilir. Eşiniz ya da ilişkinizle ilgili de gerginlikler olabilir. Agresif bir şekilde yaklaşmadan her zamanki gibi dengeli halinizle üstesinden geleceğinize inanıyorum. Eviniz, işiniz, eşinizle ilgili alınması gereken o kadar çok karar var ki karışmakta haklısınız gerçekten de. Güneş tutulması özellikle ev, aile ve kariyer konularınızı tetikliyor. Ailesel konular, almanız gereken ev ve işlerle ilgili sorumluluklar, finansal durumlar aman diyim sakin düşünüp öyle adım atın. Evliyseniz özellikle eşinizle olan ilişkinize dikkat edin.

Akrep ve Yükselen Akrepler:
Bilgi, iletişim, seyahatler, eğitimler konularında gelişmeler var…
Kardeşleriniz, yakın akrabalarınız ve ailenizle keyifli zaman geçireceğiniz, desteklerini hissedeceğiniz güzel bir döneme giriyorsunuz. Hayatınıza yeni kişiler ve beklenmedik kısa seyahatler girebilir. Üretkenliğiniz çok yüksek. Yeni projeler başlatabilirsiniz. Güneş tutulması özellikle iletişim, eğitim ve seyahatler alanında hayatınıza yenilikler getirebilir. Yurtdışına gitmeyi düşünebilirsiniz, ya da hayatınızın akışını değiştirecek yepyeni bir eğitime başlayabilirsiniz. Bildiklerinizi anlatmak için kendi seminerlerinize başlayabilirsiniz. Finansal anlamda toparlanıp, kendinize çeki düzen vereceksiniz.

Yay ve Yükselen Yaylar:
Kazanç, para ve öz değer konuları gündemde…
Aşk hayatınızdaki gelişmeler enerjinizi yükseltiyor. Yaratıcılığınız da coşmuş durumda. Karizmatik çekiciliğiniz girdiğiniz ortamlarda gözleri üzerinize çevirecek. Kendinizi huzurlu, dengeli ve güzel hissediyorsunuz. Popülaritenizin ve eğer bekarsanız flörtif hareketlerinizin yüksek olacağı bir dönem. Güneş tutulması özellikle kazancınız, para konuları ve öz değerinizle ilgili konularınızı tetikleyecek. Yeni bir kazanç kapısı karşınıza çıkabilir. Para konularıyla ilgili nerde tutukluk yapıyorsunuz, nerde kendinizi aşamıyorsunuz gibi ilerlemenizi engelleyen konularla yüzleşerek önemli adımlar atabilirsiniz. Bu yıl sizi farklı bir çalışma düzeni bekliyor.

Oğlak ve Yükselen Oğlaklar:
Doğum gününüz kutlu olsun sevgili Oğlaklar Sizin için önemli bir yıl olacak…
Öncelikle tüm hedeflerinizi gerçekleştirdiğiniz şahane bir yaş ve şahane bir yıl dilerim. Doğum gününüzle beraber yepyeni enerjiler içine gireceksiniz. Dinamik ve sürpriz aşklarla dolu bir yıl sizi bekliyor diyebiliriz 🙂 Bu aralar ev, aile veya işinizin sizden beklentileri yüzünden biraz sinirleriniz gergin olabilir. Her şey üstünüze geliyor gibi hissedebilirsiniz ama ani ve fevri hareketlerden kaçınmanızı önemle tavsiye ederim. Biraz yoruluyorsunuz. Ama neyse ki zihinsel aktivitelerinizin yüksek olduğu ve yaratıcı çözümler ve fikirler bulma konusunda potansiyelli bir dönemdesiniz. Seyahatleriniz de çok. Bu yıl gerçekleşecek 3 tutulmanın da sizin burcunuzda olması sizin için önemli bir yıla girdiğinizi gösteriyor. Yeni başlangıçlar, bitişler, evlilikler derken hayatınızda bir sürü değişiklikler olacak. Tadını çıkartın.

Kova ve Yükselen Kovalar:
Bilinçaltınızdaki engellerinizle karşılaşabilirsiniz. Günlük rutininiz değişiyor…
Özgüveninizin ve cesaretinizin yüksek olduğu bir döneme giriyorsunuz. Harekete geçmek için içinizde coşan enerjiyi hissediyorsunuz. Yakın akrabalarınızın ya da kardeşlerinizin desteğini görebilirsiniz. Arkadaş çevrenizle de keyifli zamanlar geçireceksiniz. Parasal anlamda da rahatlıyorsunuz. Güneş tutulması özellikle iç dünyanıza ilgili konuları tetikleyecek. Bilinç altınızın en derinliklerindeki korkularınız ya da kendini engelleyen sınırlarınızla ilgili farkındalıklar yaşayabilir ve dönüştürebilirsiniz. Bu sayede günlük rutinleriniz ve hizmet alanınızda da değişiklikler olabilir. Sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmekte fayda var.

Balık ve Yükselen Balıklar:
Arkadaş çevreniz ve ortamınız değişirken gönül ilişkilerine dikkat edin…
Arkadaşlarınızla sosyalleştiğiniz hatta belki ortak projeler yürüteceğiniz güzel bir döneme giriyorsunuz. Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için adım adım ilerliyorsunuz. Kariyerinizle ilgili son zamanlardaki gelişmeler her ne kadar coşsa da bu ay biraz para kaybınız olabilir ya da hoşunuza gitmeyen işlerin içerisinde yer almak zorunda kalabilirsiniz. Temkinli olmakta fayda var. Ama merak etmeyin yıl boyunca karşınıza daha bir sürü fırsatlar çıkacak. Güneş tutulması özellikle arkadaş çevreniz, sosyal topluluklar ve aşk hayatınızla ilgili gelişmeler ve dönüşümler getirecektir. İdeallerinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz.