Stella McCartney’i Tanıma Rehberi

Lüks markalar arasında 2010 senesinde çıkardığı Falabella çantasıyla vazgeçilmez bir yer edinen Stella Mccartney, Kate Moss’tan Rihanna’ya pek çok ünlünün kolunda görülmesiyle popülaritesini daha da arttırdı. Lüks-trend olarak tanımlanan markayı ikinci elde edinmek bir hayli cazip, peki almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

  • Üretim Yerini Öğren: Bütün çantalar istisnasız olarak İtalya’da üretilmiştir, bu nedenle el işçiliğinin en üst düzeyde olduğunu söylemeliyiz. Dikiş hatalarına ya da simetrik olmayan bir detaya yer olmaz.
  • Derisini Öğren: Marka özellikle hayvan dostu olmasıyla bilinir, bu nedenle çanta ve aksesuarlarında gerçek deri kullanmaz ki kullandığı “shaggy deer” denilen materyal gerçek derilerden daha pahalı ve dayanıklıdır. Kolayca esneme yapmaz ve şeklini korur, ayrıca oldukça yumuşak ve dokulu bir yapıya sahiptir.
  • Materyallerine dikkat et: Daha önce de dediğimiz gibi hayvan dostu marka ikonik çantasındaki zinciri çantaya bağlamak için bir çeşit ip kullanır ki bu da aynı şekilde geri dönüştürülmüş naylondan yapılmıştır. Metaller ise rutenyum veya pirinç kullanılarak yapılır ve pırlanta ile kesilir. Böylelikle muntazamlığı ve parlaklığını korur. Replika bir çantayla orijinalini ayıran en önemli özelliklerden biri de bu metaryallerin asla paslanmaması ve kararmamasıdır.
  • Koduna dikkat et: Markanın çantalarında iç gözde her zaman bir kod bulunur. 3 sıradan oluşan bu kodlar çantanın stil numarasını, üretim yerini ve sezonunu belirtir. Bu kodlardan ayrıca bir de “Stella McCartney Made in Italy” yazısı bulunmalıdır.
  • Modellerini iyi tanı: İnternetten yapacağın basit bir araştırmayla –Özellikle kendi web sitesinden- satın almak üzere olduğun ikinci el çantanın üretilmiş, orijinal bir ürün olup olmadığını kontrol edebilirsin. Çoğu zaman replika çantalarda eksik fermuar ya da cep gibi detaylar aksamaktadır. Ayrıca marka her zaman fermuarlarında YKK marka kullanır.
  • Dedektiften Yardım İste! Unutma, aklına takılan bütün lüks ürünleri orijinallik kontrolüne gönderebilirsin.