Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş gözlüğü, özellikle yaz aylarında güneşten korunmak ve rahat görüş açısına sahip olmak için kullanılması zaruri bir aksesuardır. Sağlık açısından da güneş gözlüğü, gözü güneşin zararlı ışınlarından korumak için kullanılmalıdır. Eski Roma dönemlerinde ilk düşüncenin oluşması ile beraber, Eskimolar karın güneşe yansımasından dolayı güneş gözlüğünü icat etmişlerdir. Bu kadar eski bir tarihi geçmişi bulunan güneş gözlükleri kullanım zorunluluğunun yanında aksesuar olarak da kullanılmaktadır. Peki, güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmeli?

 

 • Yüz şekline uygun olmalı
  Satın alacağın gözlüğüm yüzüne uygun olması oldukça önemlidir. Çerçeve kaşına, yanağına değecek büyüklükte olmalı ve gözünü tam sarmayacak küçüklükte olmamalıdır.
  Gözlüğünün yüzüne uygun olmaması hem görsel olarak hoş durmamasına hem de gözleri koruma açısından yeterli olmayacağı için tercih edilmemelidir. Seçeceğin modelin rengi de yüzünle uyumlu olduğu takdirde görsel olarak güzel görünmeni sağlar. Yüzünde beğenmediğin yerleri gizlemek için de güneş gözlüğü seçimin önemli bir kapatıcı görevi üstlenebilir.Oval bir yüze sahipsen her çerçeve stili sana yakışacaktır.

Uygun fiyatlı güneş gözlüğü modellerini Dolap’ta keşfetmek için tıkla.

Kare bir yüze sahipsen oval ve yuvarlak çerçeve yüzünü daha yumuşak gösterecektir.

Uygun fiyatlı güneş gözlüğü modellerini Dolap’ta keşfetmek için tıkla.

Uzun bir yüze sahipsen enine kısa olan gözlükler doğru seçim olacaktır.

Uygun fiyatlı güneş gözlüğü modellerini Dolap’ta keşfetmek için tıkla.

Yuvarlak bir yüzün varsa eğer köşeli ve geniş çerçeveler sana daha çok yakışacaktır.

Uygun fiyatlı güneş gözlüğü modellerini Dolap’ta keşfetmek için tıkla.

Üçgen bir yüze sahipsen daha düz çerçeveler daha hoş görünmeni sağlayacaktır.

Uygun fiyatlı güneş gözlüğü modellerini Dolap’ta keşfetmek için tıkla.

 

 • Kaliteli güneş gözlüğü camı kullanılmalıdır
  Eğer bir güneş gözlüğü almaya karar verdiysen, cam kalitelerini de dikkate almalısın. Kaliteli gözlüğün camı  gözlerinin güneşten tam olarak korunmasını sağlar. UV ışınlarına karşı korumalı olması gereken güneş gözlüğü camları, eğer korumalı olmazsa gözlerinde sorun yaşamana neden olurlar. Günlük kullanımlarda ışığı engelleme gücü UV400 veya UV600 olan güneş gözlüğü tercih edilmelidir. Eğer gözlüğünü deniz kenarı ve kar ışığında korunmak için kullanacaksan en az UV400 korumalı gözlük satın almasın. Gözlük camı seçerken rengini, görüntü kalitesini ve ışınların gözü ne kadar etkilediğini kontrol etmek gerekir. Cam seçimi yaparken kahverengi, gri, yeşil renk cam tercih etmen daha doğru olacaktır. Bu renk camlar ışığın gözü oldukça az etkilemesini sağlamaktadır. Özellikle deniz kenarında takacağın güneş gözlüğünde bu renklere dikkat etmelisin. Kayak, dağ yürüyüşleri gibi aktivitelerde ise daha iyi kontrast yaratacağı için sarı ve kehribar renkli cam tercihi yapabilirsin. Bulutlu havalarda ve araç kullanan sürücülerin de ortamı daha parlak göstereceğinden kırmızı renkli cam tercihi yapmaları gerekmektedir.
 • Kaliteli markalar tercih etmeliyiz
  Güneş gözlüğü satın alacağınız zaman ucuz, markası belli olmayan ürünler tercih etmeniz, güneş gözlüğünden bir fayda sağlayamamanıza neden olur. Alacağınız güneş gözlüğünde mutlaka kaliteli markaları tercih etmelisiniz.
 • Marka gözlükleri nasıl ayırt edebilirsin?

Günümüzdeki en büyük sorunlarından biri de orijinal ürün diye sahte güneş gözlüklerinin tüketiciye sunulması. Mağdur olmamak için satın alacağın gözlüklerin orijinal olup olmadığını kontrol etmen gerekiyor. Satın aldığın güneş gözlüğünün üzerinde etiket ibaresinin olması üzerindeki marka işlemelerinin de tam olması orijinal ürün olduğu hakkında bilgi verir. Orijinal gözlüklerde, taktığın zaman gözün güneş ışığından etkilenmez. Bu da satın alınan ürünün sahte olmadığını doğrulamaktadır. En önemlisi satın aldığın markaya ait ürün içinde sertifika olmasıdır. Bu sertifikalar ürünün yüzde yüz garantili olduğunu gösterir. Satın aldığın güneş gözlüğünün sertifikasını mutlaka kontrol etmelisin.Marka güneş gözlüklerini  Dolap’ta keşfetmek için tıkla.

Ayrıca satın aldığın güneş gözlüğünün uzun süre dayanıklı olmasını istersen, darbelerden korumalı ve mutlaka kılıfında taşımalısın. Gözlük camlarını temizlerken gözlüğün kendi mendili ve gözlük temizleme suları ile temizlemek camlarının çizilmesini engelleyeceği için gözlüğü daha uzun süre kullanımını sağlar. Artık güneş gözlüğünü nasıl seçeceğinle ilgili bir fikrin var, sence başka nelere dikkat etmeli?