Cansu Canan Özgen: ‘ Yapabilirsin, bunu en iyi sen biliyorsun! ‘

Güzelliğe eşlik eden derin bir tarih bilgisi, hayatta yaşanılan olaylara sorgulayarak yaklaşma, tarafsız bakış açısı ve başarılı bir spikerlik öyküsü … Cansu Canan Özgen’in derin dünyasını anlatan yüzlerce tanımdan sadece bir kaç tanesi.Maden mühendisliğinde başlayan kariyer yolculuğuna bugün Habertürk’te sunduğu ‘Öteki Gündem’ programıyla devam eden Cansu son kitabı Türklerin Serüveni’yle de tarih meraklılarını geçmişte bilgi dolu bir yolculuğa çıkartıyor.

Hayallerinin arkasında koşan ve bu hayallerin gerçekleşmesi için çok çalışan Cansu Canan Özgen genç kızlara çalışarak her şeyin yapılabileceği konusunda da ilham oluyor. Yalnızca bakan değil gören, görmekten öteye geçip çevresindeki her şeye bir katkıda bulunan başarılı spiker Dolap’ta satışa çıkardığı kıyafetlerinden elde ettiği geliri de Doğu’da kız çocuklarının eğitimine katkıda bulunmak için bağışlıyor.

Buraya tıklayarak Cansu’nun dolabını keşfedebilir aşağıdaki röportajı okuyarak ilham alabileceğin yanıtlarla dolu sohbetimizi okuyabilirsin.

– Maden Mühendisliğinden Spikerliğe geçiş… İki farklı dünya. Bu geçiş nasıl oldu?

İki sektör arasında çok aşırı fark yok aslında. Bilgili olmak, titiz bir iş çıkartmak, çok çalışmak, çalışırken de öğrenmek gerekiyor. Mühendislikte verilen matematik eğitimini ekranda muhakeme gücü olarak kullanıyorum. Yani muhakeme kesin ve net… İki sektörde de yanlışa, ihmale hiç yer yok. Üstelik madende yanlış yaparsanız galeride sıkışır kalırsınız, hatta daha kötüsü…

-‘Öteki Gündem’ programı reytinglerde de üst sıralarda. Başarınızın arkasındaki noktaları bizimle paylaşabilir misiniz?

Dediğim gibi, mühendislik eğitimi genel perspektif kazanmak ve uygulamakta çok yararlı. Matematik titizlik ve net muhakeme yapmak, bir de bilgi tabii ki… Programlara birer proje olarak bakıyorum… Diyelim 8 bin metrede maden cevheri var…. Nasıl ve hangi şartlar ve etkilerle buraya ineceğiz, nasıl kazacağız, cevheri nasıl çıkartacağız ve en önemlisi sağ salim, cevherle ve görevi başarmanın mutluluğu ile yeryüzüne nasıl döneceğiz. Dünya ve Programlar bizim malımız değil, kiracıyız…  Bakınca hemen her TV stüdyosuna bir masa iki sandalye, bir spiker, bir-iki konuk… ortaya da birkaç kitap koyunca ‘Öteki Gündem’ olur, sanılıyor… Ama olmuyor, olmaz.

-Konuklarınıza cevabını bilmediğiniz hiçbir soruyu yöneltmediğinizin altını çiziyorsunuz. Her programa ortalama 20 makale yazısı okuyarak ve konuyla ilgili dört kitap bitirerek hazırlanıyorsunuz. Kitap okumanın gelişmiş bir insan olma yolunda nasıl katkılar sağladığını biraz anlatabilir misiniz? Kitaplarda ne buluyorsunuz?

Kitaplar, keşfedilmeyi bekleyen hazineler gibi. Merakla elimize alıyor ve bilgi susamışlığımızı gidermeye çalışıyoruz. Acaba içinde ne var ? En çok da, az bilineni ya da hiç bilinmeyeni keşfetme arzusu… Ayrıca kendim için değil, izleyicilerim için de okuyorum. Onlara, konuklarım üzerinden bilgi sunmakta aracılık görevim var. Bilgimiz, gücümüzdür.

-Tarih üzerine yazdığınız kitaplarınız da var. Tarihe olan bu ilginiz nereden geliyor?

Çok temel bir merak… Bugüne ulaştık da… nasıl ulaştık ? Zamanda ilerlemek için, zamanın öncesine de gitmek gerekiyor… Mesela Viyana kuşatmasına daha ağır ve daha fazla topla gidilse acaba sonuç farklı olur muydu ?

Aslında insanlik tarihinin başladığı ilk andan itibaren insanlar hep ayni seyleri yaşıyorlar dönemlerinin gerektirdikleriyle ,zamanın teknolojisiyle..tarih bilmek ,günü daha iyi anlayıp yorumlamak ve bununla bağlantı kurarak gelecek için öngörü oluşturma sanatıdır..kahin olmaya gerek yok iyi tarih okuması yaptığınızda hersey apaçık ortada ..ben puzzle gibi tarih okumaları yapmayı çok detay olarak görülen şeyleri güncele çekmeyi çok seviyorum.Bu aslında bir hobi gibi bu isten zevk almak lazım..

-Bir tarih meraklısı olarak eminim siz de bu soruları kendinize sormuşsunuzdur..Geçmişte gitme imkanınız olsaydı hangi tarihi liderle söyleşi yapmak isterdiniz?

Peygamberimiz Hazreti Muhammed ile konuşabilmek şansına ermek müthiş birşey olurdu. Konuşma da değil uzaktan görmek, tanıklık etmek yeter.

Sonra Fatih Sultan Mehmet’e soru: Kudretlü, velinimetim padişahım efendim hazretleri, bana Kızılelma’yı anlat, şevketlü, kerâmetlü Padişahım… Padişahlara hitabın bir protokolü var. Kızıl Elma, Türklükle başlayan bir sonsuz hedeftir. Fatih için Kızıl Elma, Roma’nın fethidir.

Ve tabii ki Büyük Atatürk ile sohbet…

Fatih’in Istanbul’a giriş sahnesi ve Sultan Alparslan’ın Malazgirt Ovası’nda ordusuna yaptığı o muazzam konuşmaya şahitlik etmek isterdim

-Yukarıda da belirttiğimiz gibi cevabını bilmediğiniz hiçbir soruyu konuklarınıza sormuyorsunuz. Peki gerçek hayatta hala cevabını aradığınız bir soru var mı ? Varsa nedir?

Her gün… dünden daha iyi bir insan nasıl olurum ? Hayatlarımızda mükemmelliği sağlamak ve sürdürmek zorundayız.

– Sizce iş dünyasında ve programınızın başarıyı yakalamasında güzelliğinizin bir avantajı var mı? Yoksa toplum olarak hem güzel hem de akıllı bir kadını başarıya giden yolda görmek mi ilgiyi arttırıyor?

Bedenlerimiz içinde de kiracıyız ! Aklımız, becerimiz, sağlığımız ve bedenimiz, bize emanet verilmiştir. Onları hak etmek, korumak da bir sorumluluktur. Ayrıca her kadın güzeldir. Her kadın akıllıdır. Bizler kızkardeşleriz. Kızkardeşlerimizin cesaretini ve özgüvenini artırmak, desteklemek önemli. Kadın dayanışması şart.

-Globalleşen dünyada kadının her ne kadar daha fazla aktif rol oynadığı söylense de aslında işin iç yüzünün pek öyle olmadığını biliyoruz. Hala başarılı iş kadını yerine başarılı iş adamı kavramı daha çok kullanılıyor. İş hayatında bir kadın olarak yaşadığınız zorluklar var mı ? Varsa nasıl başa çıkıyorsunuz?

İş adamı ya da Bilimadamını cinsiyetçi anlamda  görmüyorum. Genel bir terimdir. Bu tür şekilci ve kozmetik ayrıntıya çok da takılmamak lazım. Önemli olan şu: İşyerine, iş ortamına girince kadın-erkek yerine ‘insan’ görmek önemli. Kadınlar için pozitif ayrımcılık, evet önemli ve gerekli. Ancak bu, kadınların işi beceremediği için kayırıldığı anlamına gelmemeli. Çalışıyorsa, başarıyorsa, bunun kadını-erkeği yok. Fırsat eşitliği sağlansın, eşit şartlar sağlansın ve iyi olan kazansın.

-Programda her konuya taraf tutmadan objektif bir şekilde değiniyorsunuz. İnsanoğlu olarak bu aralar en çok ihtiyaç duyduğumuz şey biraz tarafsızlık biraz da empati. Dünya olarak nasıl daha tarafsız olabiliriz? EQ’muzu nasıl arttırabiliriz?

Aaaaah işte kadınlık burada önemli… Doğal sevgimiz şefkatimiz, annelik duygumuz burada öne çıkıyor. Dünya kadınlar olmadan olmazdı. Ve Dünyada adalet ancak kadınlarla mümkün. Kadın adildir, şefkatlidir.  Erkeklerin ego ve hormonlarla raydan çıkardığı dünyayı toplamak kadınlara düşüyor. Erkekler kadın duyarlığını örnek alırlarsa, daha mükemmel olurlar.  İnsan duyarlığının kaynağı, kadındır.

-Bir günlüğüne masanın öteki tarafına geçecek olsanız ve sorular size yöneltilecek olsa bu soruları size kimin yöneltmesini isterdiniz? Neden?

Halil İnalcık Hocaya yetişemedim maalesef. Bilgisi deryaları aşardı. Neyse ki çok eser bıraktı ve ekranda olmasada kendisinden ilham alma fırsatım oldu .. Onun bıraktığı noktadan sürdürmek lazım.

-Gece yarısını aşan program saatleri hızla yükselen bir kariyer ilgi duyulan bir alan üzerine yazılan kitaplar yapılan araştırmalar bir yana özel hayatınıza arkadaşlıklarınıza ve spora da vakit ayırabiliyorsunuz. Her şeye nasıl yetişebiliyorsunuz bir formülü var mı?

(Gülüyor) Haftanın sadece 7 gün olmasına seviniyorum. Ya 8 olsaydı, mahvolurdum…. Teknolojiyi çok seviyorum. Akıllı bilekliklerim, telefonlarım ve ben, hep birlikte zamanı idare ediyoruz. Önce uykuya zaman ayırıyorum. Onu aradan çıkarttıktan sonra da herşey önem sırasına giriyor. Zamanı doğru planlamak ve ruhunu yavaşlatmayı bilmek önemli ben bunları iyi yapabildiğimi düşünüyorum.

-Dolap olarak her kadının içinde bir lider barındırdığına inanıyoruz. Bir kadının içinde saklı elması ortaya çıkarması için neler yapması gerekiyor? Kabuğundan nasıl sıyrılabilir?

Cesaret ve Özgüvenle ! Çevresel toplumsal algılar birilerinin bir şeyleri yapamazsın demesine kulak asmadan zihnimizin ve korkularımızın bizi yönetmesine izin vermeden başarılı olurlar ..Bir kadının kendi içindeki yolculuğu,ruhsal tekamülü ve hisleri çok önemli ve asla hafife alınmayacak kadar güçlü.Biz kadınların ne istediğine gerçekten karar verdikten sonra yapamayacağı hiçbir şey yok ..yeter ki kendini keşfetmeyi kendine değer vermeyi ve etrafından nasıl etkiler gelirse gelsin kulak asmamayı öğrensin bir kadın..bundan sonrasında bir kadını hiçbir şey durduramaz..Her kadın kafasına koyduğu gerçekten istediği her şeyi yapar. Bazısı daha cesurdur hemen yapar bazısının zamana ihtiyacı vardır ama illaki kadın kafasına koyup gerçekten istediği herseyi gider ve alır ..

-Toplumda kadın olarak sesimizin duyulması için öncelikli olarak kendi cinslerimize destek vermemiz gerekiyor. Siz bunun için neler yapıyorsunuz? Kadın kadına dayanışmanın önemi hakında neler düşünüyorsunuz?

Bizler Kızkardeşleriz… Kızkardeşlik kavramını yayalım. Türkiye’nin 10 büyük dünya ekonomisi içinde yer alması için kadınların sosyal hayata, günlük hayata, ekonomiye katkısının daha da artması gerekiyor. Tek kanatla Türkiye uçamaz. Kanatlar, kadın ve erkek kanatları birlikte çırpacak, ki yükselelim.

-Spikerlik konusunda sizden sonra gelen genç nesiller arasında örnek gösterileceğinize eminiz. Peki siz dünyada kimleri beğenerek takip ediyorsunuz?

Teşekkür ederim. Layık olmaya çalışıyorum… Batılı televizyonlarda 20 yıl ve ötesinde tecrübeli kadın spikerleri, anchorwoman, moderatör ve yorumcu olarak görürsünüz. Orada bilgiye ve tecrübeye saygı var. Kozmetiğin ötesinde, bilgisini tecrübesini konuşturan televizyoncular, medyacılar… Olunca öyle olmak lazım. Ekran, kozmetikle gitmez.

Megyn Kelly ve Oprah Winfrey hem çok beğeniyorum hem de tarzıma çok yakın buluyorum.

-Modaya ilgili gibi görünüyorsunuz. Kendinizi içerisinde en iyi hissettiğiniz kıyafetler neler?

Evet kıyafetle aramda bir duygusal bağ kurmaya çalışırım. Kıyafetin en değerlisi, içinde kendimizi iyi hissettiklerimiz. Güzel anıları, başarıları, zaferleri  hatırlatan kıyafetlerim de benim için çok değerlidir. Özel bir kıyafet olması gerekmiyor. Jean ve tişört giydiğim gün benim için başarılı ve güzel bir günse, o kıyafet sonra o özel zamanın hatırası olarak önem kazanır. O hatırayı artık o giysi taşır. Böyle güzel hatıraların sayısı arttıkça, sevdiğiniz kıyafetlerin de sayısı artıyor 🙂

Sunu da söylemek  gerekir ama günlük hayatta hatta yayında bile neredeyse sıfır makyaj yapıyorum,ve rahat kıyafetler tercih ediyorum ..

-2. el hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizi dolap açıp dönüşüme katılmaya teşvik eden faktörler neler oldu?

İkinci el müthiş birşey… Şişeleri kağıtları plastiği geri dönüştürelim- diye uğraşırken giysileri ihmal etmek, akıl dışı. İkinci el ‘eski’ değil. Sadece bizim için ilk önemini ya da önceliğini yitirmiş giysilerin bir değiş-tokuş alanı.  Giysiden sıkıldığımız zamanlar oluyor..

(Gülerek) Tabii bazen de giysiler durup dururken, dolapta asılı durduğu halde garip biçimde daralıyor, küçülüyor ve içine giremiyoruz …Aman kilolara dikkat! Sağlık için dikkat.

Ve çaresi, işte ikinci el. Hazır giyim teknolojisinin geldiği aşama da bunda etkili. Bir kuru temizleme ile giysi yepyeni oluyor. Giysiyi nereden ya da hangi fiyata aldığınız değil, üzerinizde nasıl durduğu önemli. Million dollar look  – diye bir terim var. Milyon dolar gibi görünüm… Fiyat değil, şıklığı, işlevi, uyumu, sağlığı, mükemmelliği, içinde ne hissettiğiniz, ne yansıttığınız önemli. Hem sık sık gardrop değiştirmek bu şekilde daha kolay.

-Uygulamalar artık hepimizin hayatında etkin bir rol oynuyor. Dijitalleşme hakkında neler öngörüyorsunuz?

Bayılıyorum.. İnsanlar için robot parçaların çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Akıllı telefonlarım ve bilekliklerim ve saatim var… Bazen ben onları, bazen onlar beni yönetiyor. Otomobilim dijital oyuncaklarımla uyumlu… En son merakım, kulaklıkla müzik dinleyerek yüzmek. Havuzun içinden hoparlörle müzik denedim, sonuç alamadım. Şimdi su içinde çalışan kulaklıklarım var.  Günlük spor sürelerim müzik dinlediğim için uzamaya başladı. Yüzerken telefonum çalarsa cevap vermiyorum ama !

– Başarılı olmak isteyen kadınlara ilham verecek bir şey söylemek isterseniz bu ne olurdu? 

Hadi kızım git ve al ,yapabilirsin bunu en iyi sen biliyorsun !!